Czy potrafimy być drudzy?

Jakie są problemy, wyzwania, potrzeby, a przede wszystkim OBIEKCJE osób, które chcę pozyskać do relacji i wspólnych działań? Staram się wyłowić, czym się kierują, co jest dla nich istotne, jaki sposób myślenia jest im bliski. 

Kiedy przenoszę punkt ciężkości z moich niezaspokojonych ambicji, czy emocji na koncentrację na potrzebach osób, których zaufanie chciałabym pozyskać, zmienia się kształt naszej relacji. Przestaję być roszczeniowa. Nie mam pretensji i żalu, że nie zajmuję pierwszego miejsca na podium w rankingu ich relacji z innymi. 

Czy potrafimy być drudzy? Nie w czołówce mistrzów i nie w pierwszej lidze najbardziej lubianych i pożądanych osób w towarzystwie. Po prostu drudzy. Z boku. Może trochę w cieniu kogoś innego. A jednak wciąż w spełnieniu realizujący swoje zadanie, posłannictwo, czy misję, którą nosimy w sercu.

Lata temu, gdy szef zapytał mnie o to, co napisać na mojej wizytówce, odpowiedziałam ze śmiechem: „prezes prezesów”. Doradztwo i coaching nauczyły mnie bycia w cieniu osoby, która przychodzi skonsultować swoje biznesowe wyzwanie. Postawy służebnej. Schowania do kieszeni ego oraz własnych wyobrażeń i wsłuchania się w kontekst drugiej osoby. Oddawania jej uważności.

Dzisiaj nie walczę o pierwszeństwo. Z coraz większym spokojem ducha uczę się bycia drugą. Uczę się pokory. Uczę się szanowania wyborów innych osób. Jeśli pomijają mnie w swoich wyborach, nie znaczy, że mają wadliwą optykę lub złe intencje. Nie znaczy również, że tracą prawo do dobrego imienia. Kto nie jest ze mną nie musi być przeciwko mnie. Ataki skierowane na osoby, które z określonych powodów nie dały komuś swojej uwagi są oznaką słabości.

Podzieliłam się tym doświadczeniem z synem. „Pozwól sobie na bycie drugim w relacjach. Zachowaj przy tym życzliwość dla kolegów, którzy Cię pomijają”, powiedziałam mu kiedyś. Zaprocentowało. 

Bycie drugim wymaga wewnętrznej siły i poznania swojej wartości. Świadomość, że bycie drugim wystarcza, jest bardzo uwalniająca. A życie wynagradza nam pokorę w tym obszarze z nawiązką. Wolność wewnętrzna, którą zyskujemy, pozwala nam na dawanie przestrzeni innym.

Ludzie zostają z nami z własnego wyboru, nie w wyniku jednostronnych  zabiegów, czy przymusu. Relacje nabierają nowego kształtu. 

#dobrepytanie
W jakich relacjach w biznesie i w domu pomoże Ci umiejętność bycia drugim?

DOCENIAJ WASZ POTENCJAŁ

Wykorzystaj inspiracje i pytania do rozmów o Waszym potencjale.
Buduj Waszą wewnętrzną siłę i wiarę w siebie.